02157691000
آژانس مسافرتی راز آسمان پایتخت

ویزای توریستی کانادا

29 دی ، 1400
مهرابی

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا، برای اهدافی از قبیل گشت و گذار و یا تجدید دیدار با خانواده و آشنایان صادر میگردد. به علت مکان های توریستی و جذاب فراوانی که در این کشور قرار دارند و نیز شرایط عالی ویزای کانادا، در سال های اخیر درخواست این ویزا از سوی متقاضیان ایرانی رو به افزایش بوده است. با اخذ این ویزا، گردشگران مجاز خواهند بود تا ۶ ماه به طور متوالی در این کشور اقامت داشته باشند اما مجاز به کار کردن و یا تحصیل در این کشور نخواهند بود. در ادامه این مطلب، در رابطه با چگونگی و شرایط دریافت و مدارک ویزا توریستی کانادا صحبت خواهیم کرد تا راحت تر و مطمئن تر اقدام به اخذ آن نمایید.

toristcanada1

ویزای توریستی کانادا چیست؟

ویزای توریستی کانادا یا Visitor Visa : یکی از انواع ویزاهای این کشور است که شخص دارنده آن اجازه خواهد داشت با توجه به نوع ویزای خود (یک مرتبه ورود، چند مرتبه ورود و سوپر ویزا) وارد این خاک شده و تا مدت زمان محدود و معینی در آنجا بماند.

انواع ویزای توریستی کانادا چیست؟

در حالت کلی ویزای گردشگری یا توریستی این کشور به دو نوع تقسیم می‌شود:

ویزای یک مرتبه ورود
ویزای چند مرتبه ورود

هر دوی این ویزاها تنها برای تایم مشخصی دارای اعتبار هستند و پس از اتمام این تاریخ، قانونی و قابل استفاده نخواهند بود.

ویزای توریستی سینگل یا یک بار ورود:

دارندگان این نوع ویزا اجازه دارند تنها یک بار وارد کشور کانادا شوند و پس از ترک این کشور، چنانچه بخواهند دوباره وارد کانادا شوند، بایستی مجددا اقدام به دریافت ویزای توریستی کانادا نمایند. البته در صورتی که فرد توریست بخواهد به کشورهای آمریکایی سفر کند، جهت ورود مجدد به کانادا ملزوم به داشتن ویزا نخواهد بود.

ویزای توریستی مولتی یا چند بار ورود:

به دارندگان این مدل ویزای کانادا اجازه داده می شود که بسته به مدت زمان پاسپورت متقاضی، به طور نامحدود به این کشور وارد شود و در هر سری ورود، می تواند تا ۶ ماه بدون محدودیت در این کشور اقامت داشته باشد. ویزای توریستی مولتی کانادا، تا یک ماه قبل از اتمام تاریخ گذرنامه، باطل می گردد.

سوپر ویزای توریستی کانادا چیست؟

یکی از بزرگترین دغدغه های اکثر مهاجران، طبیعتا دوری از خانواده است. پدر و مادرهایی که قصد دیدار فرزندان خود را در یک کشور خارجی دارند با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد که یکی از آنها کوتاه بودن مدت اعتبار ویزای توریستی می باشد. اما در جهت رفع این مشکل، در سال ۲۰۱۱ دولت کانادا قانونی را به تصویب رساند که ورود والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ‌های شهروندان را به کانادا سهل تر کند. نتیجه این قانون ایجاد سوپر ویزای کانادا شد. همانطور که گفتیم این قانون برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ‌های مهاجرانی است که اقامت دائم و کارت PR دارند و به عبارتی شهروند این کشور محسوب می شوند. در چنین شرایطی والدین می‌توانند از سوپر ویزای توریستی کانادا استفاده کرده و به دیدار فرزندانشان بروند. 

1visatoristcanada

شرایط صدور سوپر ویزای کانادا بدین شرح است:

1. متقاضی بایستی پاسپورت معتبر داشته باشد.
2. متقاضی باید ثابت کند که از تمکن مالی کافی برخوردار است و می‌تواند از عهده هزینه‌های خود در Canada برآید. فرد دعوت‌کننده نیز باید تمکن مالی معین را طبق جدول حداقل درآمد، دارا باشد.
3. متقاضی بایستی حداقل به مدت 1 سال و با مبلغ صد هزار دلار، توسط یک موسسه بیمه کانادایی بیمه شده باشد.

بر اساس قانون تصویب شده، مدت اعتبار این ویزا ده سال است اما هنگام صدور، بسته به اعتبار گذرنامه صادر می گردد. به عنوان مثال در مورد گذرنامه های ایرانی که به مدت 5 سال اعتبار دارند، بیشترین مدت اعتبار سوپر ویزا نیز پنج سال خواهد بود. و اینکه 1 ماه پیش از تمام شدن تاریخ انقضای پاسپورت، اعتبار سوپر ویزا باطل خواهد شد.توصیه میکنیم پیش از اقدام به دریافت سوپر ویزا، اعتبار پاسپورت خود را تمدید نمایید. صدور این نوع ویزا هم به دو صورت یک بار ورود و چند بار ورود می باشد. با اخذ سوپر ویزای چند بار ورود به کانادا، متقاضی اجازه دارد چندین بار به Canada سفر کند و در هر بار تا حداکثر 2 سال در آنجا بماند. این تایم اقامت نسبتا طولانی، مزیت سوپر ویزا نسبت به ویزای توریستی کانادا که 6 ماهه است، می باشد.

شرایط ویزای توریستی کانادا چگونه است؟

سفارت این کشور شرایطی را جهت دریافت ویزای توریستی تعیین کرده است و چنانچه تمامی این شرایط را دارا نباشید، ویزای شما ریجکت می‌شود.

1. داشتن پاسپورت معتبر
2. برخورداری از سلامت کامل جسمانی و عقلانی 
3. داشتن امکانات مالی معین جهت پرداخت هزینه‌های مورد نیاز در Canada
4. داشتن برنامه‌ریزی دقیق و منظم برای مدت زمان خاص و محدود اقامت در کانادا
5. تعهد به این که در مدت زمان حضور خود در کانادا به دنبال کار و استخدامی نباشید.
6. عدم سوء پیشینه کیفری
7. بایستی ثابت کنید که اعمال و اقدامات شما در این کشور امنیت ملی را به خطر نمی اندازد.
8. پیروی و تبعیت از قوانین و مقررات این کشور در طول مدت زمان اقامت
9.  انجام برخی از آزمایشات پزشکی مهم مثل ایدز، هپاتیت، سل و ...

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی کانادا، به این شرح است:

1. ارائه پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار و حداقل یک صفحه ی خالی
2.  دو قطعه عکس پاسپورتی که به تازگی گرفته شده
3. ترجمه شناسنامه
4. ترجمه سند ازدواج
5.  گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان
6. تکمیل فرم تقاضای ویزای توریستی کانادا برای هر شخص به صورت جداگانه
7. کارت ملی
8. نامه مهر شده به منظور اثبات تمکن مالی به زبان انگلیسی
9. پرینت گردش حساب طی ۶ ماه اخیر
10. سوابق بیمه تامین اجتماعی
11. اجازه خروج از کشور برای افراد زیر ۱۸ سال
12. مدارک شغلی ترجمه شده
13. سند ملکی
14. نامه ی سلامت پزشکی با مهر پزشک و اثبات عدم ابتلا به بیماری های مسری
15. پرینت از بلیط برگشت به کشور مبدا

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا

ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا، به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. از رایج‌ترین این دلایل، می‌توان به تمکن مالی کمتر از مبلغ تعیین شده از سوی سفارت کانادا، داشتن سوء پیشینه و سابقه کیفری و نداشتن تاریخچه سفری مناسب متقاضی اشاره کرد. گفتنی است که در ماه اکتبر ۲۰۱۸، بیش از ۹۰ درصد تقاضاهای ایرانیان برای دریافت ویزای توریستی کانادا ریجکت شد که در نوع خود بی‌سابقه بود.به طور کلی باید بگوییم عمده دلیل ریجکت شدن ویزا این است که آفیسر فکر می کند شما نمی خواهید به طور موقتی در کانادا بمانید و بر این باور است که شما با اتمام اقامت موقت خود، این کشور را ترک نخواهید کرد.اما اگر ویزایتان رد شد سریعا اندوهگین نشوید و خود را سرزنش نکنید! شما با آفیسر که او هم مثل شما یک انسان است، سروکار دارید، پس احتمال وقوع خطا و اشتباه بسیار بالاست. به همین علت ریجکت شدن ویزا لزوما به این مفهوم نیست که هر آنچه آفیسر علامت زده درست است. پس پیش از سرزنش خودتان بهتر است با پروسه بررسی پرونده آشنایی داشته باشید.

visacanada2
دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا برخی از دلایل عمده رد شدن ویزای توریستی کانادا از سوی آفیسر ها:

خب واقعیت این است که کانادا مقصد فوق العاده جذابی‌ است و از همه جای دنیا برای ورود به این کشور درخواست داده میشود. اما آیا این کشور ظرفیت این حجم از مهاجرین را دارد؟‌ قطعا خیر. مثلا در سال ۲۰۱۹ تنها از کشور هندوستان حدود 1 میلیون نفر درخواست داده بودند. لذا آفیسرها با تقاضای بسیار زیاد و ظرفیت محدود روبرو هستند و در برخی پرونده ها چاره‌ای جز رد کردن ندارند.

آفیسرها باید در رسیدگی به پرونده‌ها به سرعت عمل کنند. آمار درخواست ها بسیار زیاد است و منابع انسانی رسیدگی به این پرونده‌ها محدود. هر آفیسر برای بررسی یک پرونده ی درخواست ویزا شاید یک تایم 5 دقیقه ای صرف میکند. واقعا در 5 دقیقه چگونه می توان اینهمه مدارک و شرایط مورد نیاز ویزا را با دقت بررسی کرد؟ پس قطعا خطا و اشتباهات بسیاری در این میان رخ می دهد. پس با این زمان کم ممکن است آفیسرها اشتباه کنند و مشکل از پرونده ی شما نباشد. اما بهتر است این جمله شما را خوشحال یا ناامید نکند. وظیفه شما برای درخواست ویزای توریستی کانادا این است که اقدامات خود را محتاطا