02157691000
آژانس مسافرتی راز آسمان پایتخت

همه چیز درباره رودخانه کارون

17 مهر ، 1402
راز آسمان پایتخت

رود کارون در کجا قرار دارد؟

رود کارون یکی از مهم ترین رودخانه های ایران می باشد. با قاطعیت می توان بیان کرد این رود یک رگ حیاتی در کشور عزیزمان ایران می باشد. رود کارون در جنوب کشور و در میان اهالی خونگرم اهواز قرار دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص این رود کم نظیر را در اختیارتان قرار دهیم. همانطور که در بالاتر نیز عنوان کردیم این رود در جنوب کشور و در شهر اهواز قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید طول این رودخانه 950 کیلومتر می باشد. با قاطعیت این رود یکی از عوامل مهم در ایجاد تمدن در شهر های اطراف خود می باشد. به راستی که وجود این رود باعث شد تا روستا ها و آبادی های کوچک در اطراف اهواز ایجاد شود. این رود یکی از مهم ترین المان ها در شهر زیبای اهواز می باشد. رود کارون از شهر های مهمی مانند شوشتر، خرمشهر، ایذه و مسجد سلیمان عبور می کند. مبدا حرکت این رود از استان چهار محال بختیاری تا استان خوزستان می باشد.

rodekaron

تاریخچه رود کارون

تاریخچه این رود مربوط به خیلی سال قبل می باشد. اگر بخواهیم به صورت دقیق در خصوص این رود صحبت کنیم باید درباره دوران زمین شناسی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم و برای آنکه مطلب از حوصله خارج نشود از قرن چهارم هجری قمری آغاز می کنیم. بر اساس مستنداتی که وجود دارد این رودخانه تقریبا 1000 ساله می باشد. البته شاخه های این رود در طول زمان دستخوش تغییراتی شده است. به طور مثال و بر اساس مستندات تاریخی، دو شاخه از رود کارون در شمال شهر شوشتر از یک دیگر جدا شدند.

هر کدام از این شاخه ها به صورت جداگانه به دریا می ریختند.لازم است بدانید با تمامی تغییراتی که این رود از گذشته تا کنون داشته است همیشه یکی از مهم ترین رود ها بوده است و به همین دلیل طی گذشت زمان شهر های بسیاری در طی مسیر این رود ساخته شده اند. این رود اکنون نیز نبض تپنده کشور ایران می باشد و متصل کننده آب های داخلی به آب های بین المللی می باشد. در میان تمامی رودهایی که در ایران وجود دارد تنها این رود است که در آن امکان کشتی رانی وجود دارد و همین مسئله اهمیت این رود را دو چندان می کند. از این آب علاوه بر استفاده برای آبیاری زمین های کشاورزی برای تولید برق نیز استفاده می شود. به راستی که با کم شدن آب از این رودخانه علائم حیاتی نیز از ایران حذف خواهد شد.

karoon

عمق رودخانه کارون

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم تنها در این رودخانه امکان کشتی رانی وجود دارد. در نتیجه از این رودخانه انتظار عمق فراوانی را داشته باشید. در روزهایی که بارش در این رودخانه زیاد می باشد، عمق آب آن تا 21 متر نیز افزایش پیدا می کند. در نتیجه عمق بارش در روز های مختلف متفاوت می باشد. در روز های اخیر عمق این رودخانه حیاتی تا 1.5 متر نیز کاهش داشته است و این مورد بسیار دردناک می باشد.

اگر قصد کشتیرانی در این رودخانه را دارید بهترین مسیر برای انجام آن حد فاصل خرمشهر و بندر قیژ می باشد. این روز ها به دلیل کاهش عمق آب، تنوع زیست محیطی نیز در این رودخانه به شدت کاهش پیدا کرده است. رودخانه کارون لقب طولانی ترین رود ایران را به دوش می کشد. همانطور که بالاتر نیز عنوان کردیم طول این رودخانه تا 950 کیلومتر می باشد. لازم است بدانید این طول تنها مخصوص رود اصلی می باشد و شامل انشعابات رودخانه نمی شود.

rodkaroon

سرشاخه ها در رود کارون

رود کارون از کوه زاگرس در استان چهار محال بختیاری شروع می شود این کوه در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا قرار دارد. رود کارون از بسیاری از شهر های جنوبی گذر می کند. بخش اصلی کارون از به هم پیوستن دو رود دز و کارون ایجاد شده است. اگر به تصاویری که به صورت هوایی از رودخانه کارون گرفته شده است دقت کنید متوجه می شوید این رود دارای زیر شاخه های بسیاری می باشد. در ضمن در طول مسیر رود علاوه بر زیر شاخه های اصلی زیر شاخه های فرعی نیز وجود دارد.

rodkaroon

سد رودخانه کارون

آب این رود دارای جریان بسیار قدرتمندی می باشد و به همین دلیل بر روی این رود سد های مختلفی ساخته شده است. مانند بقیه سد های موجود در کشور از این سد نیز برای تهیه آب کشاورزی و تولید برق استفاده می شود. سد هایی که بر روی رود کارون ساخته شده است با نام های سد کارون 1، 2، 3 و 4 شناخته می شوند. سدکارون یکی از مهم ترین و قدیمی ترین سازه هایی است که بر روی رودخانه کارون ساخته شده است.

پل کارون

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم رود کارون از شهر های بسیار زیادی عبور می کند. در اطراف این رود زیبا نیز شاهد خانه های مسکونی خواهید بود که به صورت متراکم ساخته شده اند و به همین دلیل مردم محلی برای عبور و مرور به اطراف رودخانه به پلی برای رفت و آمد احتیاج داشتند و به همین دلیل پل های متعددی  بر روی رودخانه کارون احداث شد. قدیمی ترین پلی که بر روی رود کارون ساخته شد مربوط به شهر اهواز می باشد. این پل سیاه نام دارد و در سال 1308 و در دوران پهلوی ساخته شد. طول این پل به 1050 متر می رسد. همچنین عرض آن نیز 6 متر می باشد. این پول قدیمی ترین و اصیل ترین پل در کارون شناخته می شود. در رتبه دوم پلی معلق با نام پل سفید قرار دارد. این پل اولین پل معلق در ایران بود و هم اکنون نیز یکی از معروف ترین پل ها در ایران می باشد. با قاطعیت می توان عنوان کرد این دو پل از معروف ترین پل ها در ایران هستند و سالانه گردشگران بسیاری برای تماشای این دو پل به شهر های جنوبی کشور سفر می کنند.

rodekaroon

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdutkwbAAAAAGxi8OGG4PNFoX0eVt2izESzckrJ