02157691000
آژانس مسافرتی راز آسمان پایتخت

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی کانادا

25 مهر ، 1402
راز آسمان پایتخت

بورسیه تحصیلی کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یک سرمایه‌گذاری جدی برای آینده دانشجویان است که به دست آوردن شغل موفق و پردرآمد را بعد از فارغ‌التحصیلی تضمین می‌کند. یکی از ویژگی‌های خوب کشور کانادا این است که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت ‌می‌کنند. مردم کانادا بسیار رفتار دوستانه‌ای دارند و محیط اجتماعی برای دانشجویان بین‌المللی مناسب می‌باشد. شهریه رشته‌های کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور از 20 هزار دلار تا 30 هزار دلار متغیر است. شهریه تحصیلات تکمیلی پایین‌تر بوده و ‌‌می‌تواند حدود 16 هزار دلار باشد. همه دانشگاه‌های کانادا انواع بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهند.

البته بیشتر بورسیه‌ها برای دارندگان اقامت کانادا یا شهروندان این کشور است. با این حال دانشجویان خارجی نیز ‌‌می‌توانند از برخی بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های دانشگاه‌های کانادا استفاده کنند. دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید برای ویزای تحصیلی و اقامت موقت در این کشور اقدام کنند. با ویزای تحصیلی دانشجویان‌ ‌می‌توانند به صورت نیمه‌وقت کارکنند و البته بعد از ‌فارغ‌التحصیلی تا حداکثر 3 سال، امکان درخواست ویزای کاری خواهند داشت. موضوع قابل توجه این است که دانشجویان خارجی دانشگاه‌های کانادا‌ امکان استفاده از دو بورسیه تحصیلی به طور هم‌زمان را دارند. برای مثال دانشجویان واجد شرایط در کالج داگلاس(شهر ونکوور، ایالت بریتیش کلمبیا)‌ ‌می‌توانند از بورسیه منطقه‌ای و بورسیه دانشجویان سال اول به طور هم‌زمان استفاده کنند. 

Canadascholarship

کدام بورسیه تحصیلی کانادا را انتخاب کنیم؟

اولین کاری که افراد باید برای بورسیه تحصیلی کانادا انجام دهند این است که برنامه دانشگاه مد نظر را بخوانند و احتمال دریافت بورسیه برای دانشجویان در مقطع تحصیلی و رشته خود را بیابند. به طور کلی برای بورسیه‌های ‌بین‌المللی رقابت بسیار بالا است و البته گاهی ممکن است دانشجویان بتوانند بیش از یک بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. به طور کلی بورسیه‌های کانادا که به دانشجویان ‌بین‌المللی ارائه ‌می‌شود شامل بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های استان‌های کانادا و بورسیه‌های سازمان‌های خصوصی یا غیرانتفاعی است. وب سایت‌هایی مانند Scholarship portal، scholarship-position، scholars4dev،Euraxess  نمونه‌ای از سایت‌هایی هستند که ‌می‌توان در آنها اطلاعاتی را در مورد بورسیه‌های ‌بین‌المللی پیدا کرد. مطمئنا استفاده از این وب سایت‌ها و مشاوره با اساتید دانشگاه مد نظر به دانشجویان در انتخاب بورسیه تحصیلی کمک خواهد کرد. 

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی

افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا باید یک سری شرایط را در نظر بگیرند. معمولا بورسیه‌های تحصیلی بر اساس شایستگی افراد داده ‌می‌شوند البته برخی کمک هزینه‌های تحصیلی نیز با توجه به وضعیت مالی دانشجو اعطا ‌می‌شود. در هر دو مورد کمک هزینه‌های تحصیلی از شهریه دانشگاه تا زندگی در کانادا را پوشش ‌می‌دهد. برای مثال هر ساله 4500 نفر از دانشجویان سال اول در دانشگاه تورنتو کمک هزینه تحصیلی دریافت ‌می‌کنند که با توجه به وضعیت مالی و تحصیلی دانشجویان متغیر است. به طور کلی دانشجویانی که پول کافی برای ادامه تحصیل در رشته تخصصی یا انتخابی خود ندارند‌‌ می‌توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی اقدام کنند. البته قابل تمدید نبودن بورسیه‌ها یک نگرانی همیشگی برای دانشجویان است و گاهی اوقات پاسخگوی شهریه و هزینه‌های زندگی نیستند. 

Canadascholarship

بورسیه کشور کانادا

برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، مدارک تحصیلی قبلی با معدل بالا اهمیت زیادی دارد. همچنین افرادی که مدرک آیلتس با نمره 7 به بالا را دارند به احتمال زیاد بورسیه مناسب را دریافت ‌می‌کنند. ارائه رزومه تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه اساتید یا کارفرمایان، مدارکی مربوط به مقالات و پژوهش‌های انجام‌شده ‌‌می‌تواند به دریافت بورسیه کمک کند. افرادی که اقامت تحصیلی کانادا را دارند و پول کافی برای پرداخت شهریه دانشگاه ندارند، برای اثبات این موضوع و دریافت کمک هزینه‌‌ می‌توانند گواهی‌هایی که درآمد خانواده را نشان ‌می‌دهد همراه با درخواست اسکولارشیپ خود ارائه دهند. نکته قابل توجه این است که دانشجویان برای برخورداری از حمایت‌های مالی باید بلافاصله بعد از ‌فارغ‌التحصیلی وارد دانشگاه شوند. علاوه بر تهیه مدارک مورد نیاز بورسیه، دانشجویان باید به مهلت ارسال مدارک نیز توجه کنند. 

معروف ترین بورسیه‌های تحصیلی کانادا

بورسیه (Vanier Canada) به نام اولین فرماندار فرانسوی زبان کانادا نامگذاری شده است و به دانشجویان دکترا در دانشگاه‌های این کشور اعطا ‌می‌شود. این بورسیه تحصیلی سالانه به 150 نفر و برای مدت 3 سال داده ‌می‌شود. مبلغ این بورسیه 50 هزار دلار است. علاوه بر این اگر افراد مراحل گزینش سختی را گذرانده باشند تا در مقطع دکترا تحصیل کنند، بورسیه تحصیلی 60 هزار دلاری به مدت 3 سال دریافت خواهند کرد. بورسیه‌های فوق دکترا (Banting) به مبلغ 70 هزار دلار است و برای دو سال متوالی به فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا اعطا ‌می‌شود. البته این نوع بورسیه مشمول مالیات است. کمک هزینه‌های موجود برای دانشجویان خارجی بسیار زیاد است و تنها این دانشجویان ‌‌می‌توانند بورسیه‌های بین المللی را دریافت کنند. بورسیه ‌بین‌المللی Lester Pearson  سالانه به 37 دانشجو داده ‌می‌شود و صد در صد شهریه، کتاب‌های درسی و اقامت در یک خوابگاه به مدت 4 سال را پوشش ‌می‌دهد. بورسیه دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه تورنتو به بهترین متقاضیان این دانشگاه در هنگام پذیرش داده ‌می‌شود. 

Canadascholarship

دانشگاه‌های کانادا

بورسیه پژوهشگران و دانشجویان ریاست جمهوری کشور کانادا به میزان 10 هزار دلار است که در سال اول تحصیلی به بهترین فارغ‌التحصیلان دبیرستان می‌دهند. بورسیه‌های دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، کارلتون و یورک برای دانشجویان بین‌الملل نیز بسیار جذاب هستند. دانشگاه یورک به دانشجویان خارجی با معدل بالا که در مقطع کارشناسی ثبت‌نام کردند از نظر مالی کمک می‌کند. مبلغ بورسیه تحصیلی این دانشگاه از 15 هزار دلار تا 35 هزار دلار است. این مبالغ را دانشجویان به صورت سالانه دریافت می‌کنند و به مدت 4 سال قابل تمدید است. کمک مالی دانشگاه بریتیش کلمبیا حدود 4000 دلار است و در کل دوره تحصیل پرداخت ‌می‌شود. در دانشگاه کارلتون یک دانشجوی سال اول فرصت دریافت بورسیه تحصیلی به مدت 4 سال را دارد و مبلغ آن از 700 تا 4000 دلار متغیر است.

Canadascholarship

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdutkwbAAAAAGxi8OGG4PNFoX0eVt2izESzckrJ