02157691000
آژانس مسافرتی راز آسمان پایتخت

چشمه های باداب سورت ساری

14 آبان ، 1401
راز آسمان پایتخت

چشمه های باداب سورت ساری

باور کنید که برای دیدن یک سری از جاذبه های طبیعی بی نظیر لازم نیست تا ترکیه یا کشورهای دیگر سفر کنید. چشمه پاموک کاله ترکیه یکی از جاذبه های بی نظیر جهان است که هر سال گردشگران زیادی برای دیدن آن به ترکیه سفر می کنند. اما جالب است بدانید که چشمه های باداب سورت ساری که یکی از جاذبه های گردشگری ایران است، کاملا مشابه چشمه باموک کاله ترکیه می باشند و حتی می توان گفت از آن زیباتر و وسیع تر هستند. علاوه بر آن، خواص درمانی چشمه های باداب سورت بسیار بیشتر می باشد.

badab1
چشمه های باداب سورت ساری پدیده ای طبیعی هستند که بر اثر فرسایش باد و آب به صورت حوضچه هایی رنگین و پله ای ایجاد گشته اند.این چشمه های زیبا در دامنه کوهستان قرار گرفته اند و اطراف آن را مناظر کوهستانی و جنگلی احاطه کرده اند. ترکیب رنگ چشمه ها و چشم انداز بی نظیر این منطقه در هنگام غروب خورشید، منظره ای چشم نواز و سحر انگیز خلق می نماید.چشمه های باداب سورت ساری بر اثر فرسایش آب و باد به شکل چندین حوضچه پله ای در آمده اند.

badab2

خصوصیات و ویژگی های چشمه های باداب سورت ساری

یکی از ویژگی های جالب این چشمه های پلکانی این است که آب داخل هر حفره و پله این چشمه ها رنگ و بوی مخصوص به خود را دارد. همین موضوع نیز آنها را منحصر به فرد می کند. مثلا در برخی از حفره ها آب به رنگ فیروزه ای است و در بخشی دیگر غلظت آن بیشتر شده و حتی رنگ برخی از انها به سمت نارنجی گرویده است.دلیل این تفاوت رنگ های موجود در چشمه به خاطر این است که چشمه های باداب سورت ساری وقتی از اعماق زمین به سمت بالا می جوشند میزان زیادی اکسید آهن را با خود حمل می کنند. همین مسئله موجب می شود تا رنگ و بوی آب هم تغییر زیادی پیدا کند.

badab3
آب حوضچه های بالاتر ترش مزه هستند. در حالی که آبی که در حوضچه های پایین تر جمع گشته است، شور مزه می باشند. وجود میزان زیاد املاح نمک در این حوضچه های پایینی  باعث شده تا خاصیت درمانی نیز پیدا کنند.هر چقدر به سمت پایین چشمه ها حرکت کنید، متوجه می شوید که آب شفاف تر می گردد. دلیل این شفافیت این است که املاح موجود در آب، در حوضچه های بالاتر ته نشین می گردند. وجود میزان زیادی از نمک در آب باعث می شود تا این حوضچه ها در فصل زمستان یخ نبندند.نکته جالب در مورد این چشمه ها، این است که محلی ها انواع رسوبات و آب موجود در حوضچه های مختلف را همچون معجزه ای درمانی می بینند و برای درمان انواع بیماری ها از آنها استفاده می کنند.از آنجایی که آلودگی نوری در چشمه های باداب سورت ساری تقریبا وجود ندارد، آسمان شب آن بسیار تماشایی و بی نظیر می باشد.

badab4

جاذبه های دیدنی نزدیک به چشمه های باداب سورت ساری

توصیه می کنیم سفر خود به این منطقه را با بازدید از چشمه های باداب سورت ساری به پایان نرسانید. چرا که چندین جاذبه طبیعی بی نظیر دیگر در فاصله کوتاهی از این چشمه ها قرار گرفته است. حیف است تا اینجا بیایید و از این جاذبه ها دیدن نکنید. خود شهر ساری که در نزدیکی این منطقه قرار دارد، بسیار زیبا و دیدنی می باشد. می توانید در سفر خود از جاذبه های این شهر هم بازدید کنید.

پارک ملی شاهدژ : شما می توانید با طی نمودن فاصله کوتاهی از چشمه ها خود را به پارک ملی شاهدژ یا پارک ملی کیاسر برسانید. این جنگل عظیم مملو از گونه های گیاهی متنوعی است که تماشای آنها و قدم زدن در این جنگل سرسبز خالی از لطف نیست.

دریاچه چورت : یکی از دریاچه های معروف و شناخته شده استان مازندران نیز در همین محدوده قرار دارد. نام این دریاچه، دریاچه چورت است که اطراف آن را انبوهی از درختان مرتفع و سرسبز احاطه نموده اند. این دریاچه و مناطق اطراف آن محیط زیست و رشد گونه های جانوری و گیاهی مختلف می باشد.

badab5
منطقه گردشگری الندان
: از دیگر مناطق زیبای نزدیک به چشمه های باداب سورت ساری، منطقه گردشگری الندان می باشد. این منطقه مجموعه ای از عناصر طبیعی را در دل خود جای داده است. کوه ها، جنگل و دریاچه ای زیبا همگی عناصر تشکیل دهنده این مجموعه هستند. همین موضوع باعث شده تا این منطقه استراحتگاه بی نظیری برای کسب آرامش گردشگران محسوب شود.

مسیر دسترسی

چشمه های باداب سورت ساری در نزدیکی روستای اروست قرار دارد که خود یکی از جاذبه های گردشگری ایران به حساب می آید.راحت ترین راه دسترسی از تهران به چشمه های باداب سورت ساری، این است که راه سمنان را در پیش بگیرید. پس از گذشتن از سمنان به سمت مهدی شهر حرکت کنید و سپس خود را به شهمیرزاد برسانید. وقتی از سه راهی تلما دره بگذرید، روستای اروست پیش چشمهای شما نمایان می شود. فاصله روستای اروست با چشمه ها خیلی زیاد نیست.این چشمه های زیبا قرن هاست که می جوشند و زنده هستند. اما فعالیت های انسان ها می تواند به آنها آسیب برساند و این چشمه ها را از بین ببرد.

badab6
بنابراین گردشگران باید هنگام سفر به این منطقه مسئولانه رفتار کنند تا نسل های آینده نیز بتوانند از این موهبت الهی استفاده کنند. به هیچ عنوان بر روی پلکان ها و حوضچه ها راه نروید یا ندوید. این موضوع باعث از بین رفتن رسوباتی می شود که تشکیل دهنده این حوضچه ها هستند.از ریختن زباله در این محوطه زیبا خودداری نمایید و به هیچ عنوان در اطراف این منطقه آتش روشن نکنید.هر یک از حوضچه های چشمه های باداب سورت ساری دارای یک رنگ، بو و مزه به خصوص هستند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdutkwbAAAAAGxi8OGG4PNFoX0eVt2izESzckrJ